Žemaitijos kalvos ir ežerai: Platelių žiedas vienai ar dviem dienoms
Jeigu svarstote, kur važiuoti neskrendant toli, Žemaitijos nacionalinis parkas siūlo pavyzdinę savaitgalio trasą aplink Platelių ežerą. Iš Vilniaus ar Kauno iki Plungės galite nuvykti traukiniu, o paskutinius 15 km pasieksite autobusu arba dalijamąja automobilių paslauga. Maršrutą pradėkite Beržoro kaime: medinė Šv. Stanislovo bažnyčia ir čia pat esantys senoviniai kryždirbystės paminklai primena, kad Žemaitija – medinių tradicijų tvirtovė. Toliau dviračių taku važiuokite į Šeirės miško taką, kur 4,1 km trasa vingiuoja per reljefingas morenas, iškilusias dar ledynmečio laikais. Pietums užsukite į Platelių miestelį paragauti žemaitiškų blynų su kastiniu – sotus patiekalas, kuris suteiks jėgų popietiniam irklavimui. Nuomos punkte išsinuomokite baidarę ir per valandą apiplaukite Pilies salą, stebėdami retus kuoduotųjų dančiasnapių lizdus. Vakare sustokite Gintaro įlankos stovyklavietėje: nemokamos laužavietės, tvarkingi takeliai ir kalvotas horizontas leis pasitikti saulėlydį be minios triukšmo.
Aukštaitijos ežerų grandinė: Baluošų–Ginučių savaitgalis traukiniu ir pėsčiomis
Savaitgalio bulius, ieškantis ramybės, ras ją Aukštaitijos nacionaliniame parke. Iš Vilniaus traukiniu iki Ignalinos – vos pusantros valandos. Nuo čia pėsčiomis per 7 km pasieksite Palūšę, kur medinė Šv. Juozapo bažnyčia stovi ant kalvos lyg šiaudinė pasaka. Toliau pasirinkite 15 km žygio ratą: Palūšė – Meironiškės – Ginučiai – Palūšė. Miško takais praeisite retus miškinių vištelių buveines, o ties Baluošo ežeru pabandykite įžvelgti septynias jo salas, iš kurių viena turi savo ežeriuką – unikalų hidrografinį fenomeną Europoje. Ginučių malūne pasigrožėkite XIX a. vandenratžiu, paragaukite vietinės žuvienės ir, jei turite energijos, lipkite į Ginučių piliakalnį: nuo čia matysis ežerų karoliai, nusidriekę į visas puses. Nakvynę rasite stovyklavietėje prie Almajo ežero – vietos pakanka palapininei ir vakaro pokalbiams prie laužo.
Dūkštos ir Merkinė: Dzūkijos girios, smėlynai ir kulinariniai atradimai
Dzūkija – lietuviškų pušynų kvapo sinonimas. Automobiliu nuo Vilniaus iki Merkinės – 90 minučių, bet sustokite Dūkštos ąžuolyne, kur 2 km pažintinis takas vingiuoja pro šimtamečius galiūnus. Užkopę į Dūkštos piliakalnį, matysite Merkio slėnį ir dzūkiškas kaimų užuominas. Toliau važiuokite link Merkinės piramidės – šviesos ir tylos erdvės, kurioje meditatyvi akustika stebina net skeptikus. Miestelyje privaloma paragauti dzūkiškų bandų su šilbaravykų padažu: bulvinis kepsnelis keptas ant kopūsto lapo primins, kad Dzūkijoje grybas – ne ingredientas, o kultas. Užbaigti dieną galite Ūlos akies šaltinyje – vanduo čia toks skaidrus, kad atsispindi kiekvienas smiltainio grūdas. Būdami nuotykių nuotaikoje, išbandykite Ūlos 13 km baidarių maršrutą: srovė greita, krantai aukšti, o paukštvanagių šeima dažnai palydi irklininkus viršuje.
Pajūrio alternatyva: Karklė, Olando Kepurė ir Švyturių grandinė
Jei pajūryje norisi ramybės, Palangą aplenkite ir statykite automobilį Karklėje. Čia Gelbėtojų stotis jau kelerius metus nuomoja nemotorinius kajakus, kuriais lengvai nuplauksite iki Olando Kepurės skardžio. 24 m aukščio kopa atidengia baltų bangų panoramą, o sutemus girdėsite švyturio Juodkrantėje signalus – akustika per marias sklinda net 15 km. Šeimai tinkamas maršrutas tęstųsi į Šventąją: dviračių takas vingiuoja per Pajūrio regioninį parką, kur galima pamatyti ruonių pėdsakų. Prie Šventosios švyturio rasite molinę krantinę, puikiai tinkamą saulėlydžio nuotraukai be pašalinių galvų fone. Vakare įsikurkite kempinge „HBH Palanga“ – čia vietiniai siūlo rūkyto menkės užkandį, kuris dera su lengvu gintariniu alumi, išvirtintu čia pat darykloje.
Vištytis ir Suvalkijos kalvos: Balkanų dvasia Lietuvos pietvakariuose
Norintiems „kitokios“ Lietuvos, Vištytis – tarsi mini Balkanai: kalvų kontūrai, skaidrus ežeras ir akmenėliais grįsti šlaitai. Automobiliu iš Kauno suksite apie dvi valandas. Pradėkite nuo Vištyčio regioninio parko lankytojų centro, kur edukacinė ekspozicija pasakoja apie akmens amžiaus stovyklavietes. 7 km ilgio Ramoniškės–Eglynas takas veda palei sieną su Lenkija: vienoje pusėje – spygliuočių miškas, kitoje – platūs Suvalkijos žemės ūkio laukai. Ežere išsinuomokite sup lentą – stovėdami pamatysite Smalinyčio pusiasalio saleles, kur nakvoja kirai. Maistui siūlome užsukti į Vištyčio malūną, kur šeimininkai kepa suvalkietišką kugelį su karkos skrebučiu. Sutemus danga čia ypač tamsi, tad pasiimkite žvaigždžių žemėlapio programėlę ir suraskite Skorpiono žvaigždyną – retai matomą kituose Lietuvos kampeliuose.
Kaip sutalpinti maršrutą į dvi dienas ir nepavargti nuo kilometražo
Planuodami lietuviškus maršrutus savaitgalio kelionei, laikykitės trijų taisyklių. Pirma, ribokite važiuojamą laiką iki trijų valandų per dieną – likusias valandas skirtite patyrimui, o ne keliui. Antra, iš anksto išsirinkite vieną „vinį“: ar tai būtų baidarės, sup lenta ar piliakalnio kopimas. Trečia, palikite laiko netikėtiems atradimams – mažai kavinei pakelėje ar neplanuotam žygiui į apylinkės kalvą. Tokia struktūra leidžia ir pamatyti, ir pailsėti; savaitgalio kilometrus lydės įspūdžiai, o ne nuovargis.