Lietuviškas uogų sodas: kada ir kaip sodinti šilauoges, avietes, serbentus?

Lietuviškas uogų sodas: kada ir kaip sodinti šilauoges, avietes, serbentus?

Dirvos paruošimas skirtingoms uogoms viename sklype

Prieš planuodami sodinimą, pasimatuokite sklypo dirvos pH ir tekstūrą. Šilauogės klesti rūgščiame (pH 4,0–5,0) smėlingame priemolyje, avietės – neutraliame priemolyje su didesniu humuso sluoksniu, o serbentai toleruoja pH 6,0–6,5 ir vidutinį drėgnumą. Todėl skirkite atskiras lysves arba įrenkite rūgštintos durpės „konteinerį“ tik šilauogėms. Laikantis šios taisyklės, visi trys uogakrūmiai augs greta, bet ne konkuruos dėl skirtingų maitinimosi sąlygų.

Šilauogių sodinimas: laikas, gylis ir rūgštinimo paslaptys

Kada? Optimalu sodinti balandžio viduryje arba rugsėjo pradžioje. Pavasarį augalas spėja įsitvirtinti iki žiemos, o rudenį – išnaudoja drėgmę be karščio streso.
Kaip? 60×60 cm duobę užpildykite rūgščia durpe su pušų spyglių priemaiša (santykis 3 : 1). Sodinuką įkaskite taip, kad šaknų kaklelis liktų 3 cm virš dirvos lygio; substratas nusės ir atsistos lygiai.
Laistymas. Laistykite minkštu, šiek tiek parūgštintu vandeniu (0,5 valg. š. obuolių acto / 5 l). Taip palaikysite reikiamą pH be cheminių rūgštiklių.

Aviečių eilės: atramos, veislių derinimas ir priežiūra pirmaisiais metais

Kada? Vėlyvo pavasario sodinimas (balandžio pabaiga–gegužės pradžia) leidžia išvengti šaknų įšalo. Rudens sodinimas (rugsėjis) irgi galimas, bet reikės mulčiuoti 10 cm sluoksniu, kad ūgliai neperšaltų.
Kaip? Eilės kryptis – šiaurė–pietūs; taip abi pusės gauna vienodai saulės. Tarpas tarp krūmų 40–50 cm, tarp eilių – 1,8 m, kad laisvai vaikščiotų krepšys derliui. Sodinukus trumpinkite iki 20 cm, kad energija keltųsi į šaknis.
Atramos. Ant 1,8 m aukščio kuolų ištieskite dvi vielas (60 cm ir 120 cm). Pirmais metais palikite 3–4 stipriausius ūglius, kitus nupjaukite – taip formuosis tvirta, neperkrauta eilė.

Serbentų krūmeliai: sodinimo gylis ir formavimo žingsniai

Kada? Geriausias laikas – spalio pradžia, kai serbentas numeta lapus, bet dirva dar neįšalusi. Pavasarinis šaknies startas bus stiprus, nes augalas „pailsės“ per žiemą.
Kaip? 50 cm pločio ir 40 cm gylio duobę pagerinkite perpuvusiu mėšlu ir neutralizuokite durpę sauja kreidos. Krūmą statykite 5 cm giliau, nei augo medelyne, ir nušluokite ūglius palikdami 3–4 pumpurus.
Laistymas. Pirmais metais palaistykite kartą per savaitę po 10 l, vėliau serbentas ištvers trumpą sausrą.

Bendras laistymo ir mulčiavimo tvarkaraštis mišriam uogynui

Pavasaris. Šilauoges palaistykite kas 5 dienas, avietes ir serbentus – pagal kritulių kiekį, siekdami 20 l/m².
Vasara. Mulčiuokite šilauoges 7 cm smulkintų spyglių sluoksniu, aviečių tarpą – šiaudais, o serbentus – žievės drožlėmis (nepritraukia skruzdėlių).
Ruduo. Po derliaus nuėmimo palaistykite visą sodą vieną kartą gausiai (30 l/m²), kad krūmai kauptų drėgmės rezervą įšalui.

Kaip suderinti tręšimą, kad nepertręštumėte vienos rūšies

Šilauogėms naudokite specialias rūgštines trąšas NPK 6-3-6 balandį ir birželį. Avietėms – subalansuotas NPK 10-10-10 gegužę ir liepą. Serbentams – pavasarį kompostas (5 l/krūmui) ir birže